Canonical, Ubuntu LTS Sürümleri İçin 12 Yıl Destek Sunacak

Popüler Linux dağıtımı Ubuntu, artık Ubuntu 14.04 LTS ile başlayarak LTS sürümlerinde toplam 12 yıllık güvenlik ve destek alacak. Bu ekstra yıllık destekten yararlanmak için Ubuntu Pro abonelerinin yeni Legacy Support eklentisini satın almaları gerekecek.

Canonical, eklentinin fiyatlandırma ayrıntılarını sunmadı ancak bunun yerine müşterilerin daha fazla bilgi edinmek için iletişime geçmesini talep etti. İsteğe bağlı Ubuntu Pro, işletmeler için ücretli bir hizmet ancak aynı zamanda beş makinede kişisel kullanım için de ücretsiz. Yeni eklentinin satın alınmaması durumunda da yine de 10 yıllık güvenlik güncellemeleri destekleniyor.

Canonical Destek Mühendisliği Küresel Başkan Yardımcısı Maximilian Morgan bu gelişme ile ilgili şunları söyledi: “Müşterilerimize Ubuntu LTS sürümleri için ek yıllar boyunca güvenlik bakımı ve desteği sunmaktan heyecan duyuyoruz. Açık kaynakta 20 yıllık mükemmeliyetten yararlanan Canonical, dünya çapındaki müşterilerine uzman güvenlik bakımı ve desteği sunmaktadır.

Legacy Support ile kuruluşların operasyonel ihtiyaçlarını ve yatırımlarını açık kaynağa güvenle yönlendirmelerine olanak tanıyor, sistemlerinin uzun yıllar boyunca kullanılabilir, güvenli ve desteklenmiş kalmasını sağlıyoruz.”

Ubuntu’nun kurulumu herkes için ücretsiz olsa da Canonical’in desteği genişletmesinin nedeni maliyetten ziyade yazılım desteği. Genişletilmiş destek, işletmelerin uygulamalarını, hizmetlerini ve sistemlerini Ubuntu’nun en son sürümünde çalışacak şekilde güncellemelerine olanak tanıyacak.

Diğer taraftan önümüzdeki ay Ubuntu 24.04 LTS’nin tanıtılacağını hatırlatalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x